Jump to content

Tojásbotrány: mire figyelj, hogy elkerüld a szennyezett tojást?

2017. 08. 18. 09:05

A napokban egyre nagyobb figyelmet kap a fipronillal szennyezett tojásszállítmány, amiből sok bolt polcára felkerült jó néhány tálca. De mi történt, mi az a fipronil, és mekkora a veszély?

A holland élelmiszerbiztonsági hivatal, az NVWA augusztus 2-án jelentette be hivatalosan, hogy rovarirtószer-szennyezés gyanúja miatt bezártak 180 tojástermelő telepet.

A nyomozás szerint két növényi alapú biocid termékbe, a DEGA-16-ba, valamint a Copper boost elnevezésű készítménybe kevertek illegálisan fipronilt. A szerhamisítást feltehetően nem a gyártó, hanem a szerrel dolgozó vállalkozás(ok) követté(k) el. Az első hírek óta több Európai Uniós tagállamban is találtak szennyezett tojásokat.

Mi az a fipronil?

A fipronilt elsősorban növényvédő szerekben, valamint állatgyógyászati készítményekben alkalmazzák hatóanyagként. Rovarok és atkák ellen hatásos, élelmiszer célú állatok esetében azonban nem használható. Zsírban jól oldódik, ezért a szervezetbe kerülve felhalmozódhat (elsősorban a zsírban gazdag szövetekben).

A szervezetbe jutva hatása lehet a központi idegrendszerre (átmenetileg), a májra és a pajzsmirigyre. Ismételt vagy hosszú távú expozíció esetén károsíthatja a szerveket. A jelenleg rendelkezésre álló tudományos adatok szerint nem mutagén (genetikai károsodást okozó), nem teratogén (fejlődési rendellenességet okozó), de lehetséges karcinogén (rákkeltő).

Mekkora a veszély?

A jelenleg Hollandiában zajló tojás szennyezettségi ügy kapcsán az akut kockázat nem jelentős, ugyanakkor a hosszútávú kockázat nem zárható ki.

Az érintett tojástételek szennyezettsége eltérő. Ennek számos oka van, például az állatok kezelésére használt hamisított szerek szennyezettségi mértéke különböző, a kijuttatott szer mennyisége és a kezeléstől eltelt idő eltérő stb. A tojásban lévő szennyeződés jelentette kockázat mértéke is további számos szemponttól függ. Ezek közé tartozik például a fogyasztó életkora, egészségi állapota, a koncentráció mértéke stb.

Mivel a fipronil zsírban oldódó hatóanyag, ezért felhalmozódik a szervezetben, így az intézkedések azt a célt szolgálják, hogy a fogyasztók hosszú távon ne legyenek kitéve a májkárosító anyagnak.

A hatóság javasolja, hogy az eset további részleteinek tisztázásáig, illetve annak lezárásáig a lakosság részesítse előnyben a kiváló minőségű magyar tojás fogyasztását.

Magyarországra került szennyezett tojás?

Igen, német bejelentésre az Európai Unió élelmiszerbiztonsági gyorsriasztási rendszerén (RASFF) érkezett 2017. augusztus 15-én délután tájékoztatás arról, hogy egy német vállalat Tamago Ei-Omelett-Block nevű, ázsiai jellegű fagyasztott, félkész termékében fipronilt mutattak ki. A NÉBIH haladéktalanul felvette a kapcsolatot a céggel, aki megtette a szükséges intézkedéseket.

A német vizsgálati eredmények szerint a termékben kimutatható volt a szermaradék, de az egészséget nem veszélyeztető mennyiségben, így fogyasztása nem jelent egészségügyi kockázatot. A NÉBIH ettől függetlenül elrendelte az érintett tétel forgalomból történő kivonását.

A termékből a magyar cég kizárólag vendéglátó egységekbe szállított. A visszahívásról a vállalkozó minden partnerét értesítette, amit a hatóság felé is igazolt.

Hol tudod megnézni, hogy mely tételek érintettek?

A holland hatóság weboldalán közzétett, folyamatosan frissülő lista tartalmazza az érintett kódszámokat. Az eltérő szennyezettségre tekintettel Hollandia gyakorlatilag valamennyi forgalomba került tojástételt bevizsgál. Az eredmények alapján 3 csoportba sorolják a tojásokat

  1. kategória: nem ajánlatos a fogyasztás
  2. kategória: nem ajánlatos a fogyasztás gyermekek számára
  3. kategória: teljes lista, az összes érintett gazdaság kódjával

A belga hatóság által közzétett kódok az alábbi oldalon érhetőek el (frissítve: 2017.08.13-án, 9 kódot visszavontak).

(Forrás: biokalauz.hu;hazesotthon.hu;nebih | Kép: pixabay.com)